Продолжува агонијата на Јуве, загуби од Сасуоло

Фудбалерите на Јувентус го забележаа вториот пораз во низа во Серија А откако Сасуоло во 30. коло победи со минимални 1:0 . Европската приказна за „старата дама“ секој ден е се подалеку и подалеку.
Вистина е дека Јуве се уште е во конкуренција во Лига Европа, но на домашен терен заостанува девет бода зад Милан и Лигата на шампионите, а во италијанското првенство не му оди најдобро на Душан Влаховиќ, кој сега остана без гол во тоа. натпревар за два и пол месеци.Јувентус имаше три повеќе удари кон голот од домаќините, но Сасуоло имаше уште еден удар кон противничкиот гол.
Клучниот момент се случи во 64. минута кога по удар со глава топката дојде до работ од шеснаесетникот, каде младиот Фаџоли очајно реагираше и ја испрати директно во стапалото на Грегор Дефрел, кој ја испука по земја и погоди долниот десен агол .
Подоцна имаше неколку полушанси за гостите, тренерот Алегри во неколку наврати се изнервира и правеше гримаси, но ништо од бод.
Влаховиќ ги одигра сите 95 минути, но не успеа да влезе во игра, а во тоа баш и не му помогнаа ниту колегите.
До 66. минута во игра беше и Филип Костиќ, кој го напушти теренот за да влезе во поофанзивниот Киеза, но ниту тоа не помогна.
Пол Погба повторно ги доби своите неколку минути по мечот со Спортинг, но се чини дека неговата судбина е врзана со заминување од Торино.
Јувентус сериозно ќе мора да размислува за освојување на Лигата на Европа, бидејќи преку првенството ќе биде тешко да се стигне до Лигата на шампионите.
Дополнително, торинскиот тим заостанува четири бода зад Аталанта, која има меч и четири бода повеќе и го зазема лидерското место во квалификациите за конференциската лига.