Продолжуваат маневрите на кинеската морнарица во Тајванскиот теснец

Кинеските воени бродови и денеска се активни во близина на Тајван, бидејќи Пекинг ги продолжи своите поморски маневри во знак на протест поради посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајпеј минатата недела.

Во најголемите кинески маневри што некогаш биле одржани во областа биле користени фрлачи на балистички ракети и симулирани морски и воздушни напади.

Кинеската војска соопшти дека вежбите се фокусирани на блокада и снабдување „во сложена електромагнетна средина“, пренесува Ројтерс.

Амбасадорот на Кина во Австралија, Ксијао Чиан, денеска изјави дека новата влада на Австралија мора „претпазливо да се справи со прашањето на Тајван“.

Тој рече дека е „изненаден“ што Австралија им се придружи на САД и Јапонија во осудувањето на неодамнешното истрелување проектили во јапонските територијални води за време на кинеската воена вежба во близина на Тајван.

– Се надеваме дека австралиската страна сериозно ќе ги сфати кинеско-австралиските односи. Сфатете го сериозно принципот „Една Кина“ и внимателно постапете со проблемот со Тајван, рече Ксиао.

Тој не кажа кога би можеле да завршат воените вежби со боева муниција, но рече дека тоа ќе биде објавено во „соодветно време“.

Ксијао додаде дека Кина не исклучува употреба на сила во врска со повторното обединување со Тајван, кој Кина го смета за своја провинција.

– Кога е потребно, кога сме принудени, подготвени сме да ги искористиме сите неопходни средства, рече Ксиао.

Вршителот на должноста австралиски премиер Ричард Марлс, кој оваа недела ќе го замени премиерот Ентони Албанес, рече дека националниот интерес на неговата земја не се променил, иако владата се променила.

На крајот на мај, Лабуристичката партија на Албанците освои најмногу гласови на австралиските парламентарни избори, победувајќи ги конзервативците и поранешниот премиер Скот Морисон, жесток критичар на кинеските власти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.