Продолжуваат протестите во Киев

50

Тој рекол дека понатамошните активности ќе зависат од резултатите на самитот.

Од друга страна, противниците на евроинтеграциите, исто така го изразиле своето незадоволство преку симболично „погребување“ на Киев и ЕУ.

Пред самитот во Вилнус, на кој, додека украинскиот парламент не одлучи поинаку, се очекуваше да биде потпишан договор за приклучување на Украина кон ЕУ, комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, изјавил дека тука не се работи за избор меѓу Русија и Европската унија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.