Променливо облачно и потопло

Во Македонија во саботата ќе преовладува променливо облачно време, потопло и со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има локален слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринските температури се движат меѓу 4 и 11, додека максималните во текот на денот соодветно ќе бидат во интервалот од 16 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината денеска ќе биде променливо облачно и потопло со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе достигне 24 степени.