Променливо облачно, претпладне со услови за локален дожд,

Во најголемиот дел од земјата ќе преовладува променливо облачно време,во претпладневните часови со слаб локален дожд. По одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринските температури се движат во интервалот од 3 до 10, додека максималните во текот на денот ќе соодветно ќе достигнат меѓу 9 и 13 Целзиусови степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе достигне до 12 степени.