Променливо облачно време со засилен северен ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен до засилен северен ветер и значителен пораст на воздушниот притисок, a максималната температура ќе се движи од три до 13 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти еден степен под нулата, а дневната ќе достигне до 10 степени.

Од Управата за хидрометеролошки работи најавуваат дека следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури, кои на повеќето места ќе бидат под нулата.