ТОП,Македонија

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места поројни и проследени со грмежи. Кон крајот на денот ќе настапи стабилизирање на времето. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Температурата ќе се движи од 22 до 34 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места поројни и проследени со грмежи. Кон крајот на денот ќе настапи стабилизирање на времето. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер

Температурата ќе достигне до 29 степени.

Во среда и во четврток претпладне ќе биде претежно сончево и потопло. Во четврток попладне под влијание на посвежа воздушна маса од север ќе има локален дожд и грмежи, а од петок засилен северен ветер и пад на температурите.