Протести низ САД за изборот на Трамп за претседател

протести

„Тоа не е мојот претседател!” скандираа студентите и другите опоненти на новиот претседател, кои учествуваа во повеќеилјадните протестни маршеви низ Лос Анџелес, Сан Диего, Окланд, Портланд и други градови.

Снимки од протестите, закачени на Интернет, ги покажуваат демонстрантите како палат свеќи и факли. На една од нив се гледа како се пали и гори американското знамето.

-Не можам да разберам како нашата земја може да гласа за овој ужасен човек, коментира учесник на протестот во Лос Анџелес.

Поп иконата Лејди Гага, жесток поддржувач на Хилари Клинтон, која за неа ја водеше кампањата и учествуваше во нејзиниот последен предизборен митинг, во Њујорк протестираше пред кулата Трамп.Таа на Инстаграм закачи своја слика, која покажува како исправено стои врз камион со смет и го држи транспарентот „Љубовта ќе надвладе над омразата на Трамп“. Тоа беше една од предизборните пароли на кампанњата на Хилари Клинтон.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.