Протестна изложба на професорите од уметничко пред МОН, бараат разрешување на директорот

134

Професорскиот президиум на средно уметничко училиште денеска во 11 часот пред платото на Министерството за образование ќе одржи протестна изложба.

Како што информираат професорите, на изложбата ќе бидат застапени професори од уметничкото училиште со свои слики, графики и скулптури, а покана за да ја отвори изложбата и да му додели свидетелство на ВД директорот и е упатена на министерката Мила Царовска.

Инаку, оваа изложба е протест против незаконското поставување на Вд директорот Филип Фидановски и барање за негово разрешување.

Професорите од ова средно училиште досега имаа два протести пред МОН, а поднесоа и серија претставки за, како што велат тие, криминалното и нечовечно раководење на Фидановски со училиштето и негово скрвнарење од успешно училиште во деструктивна институција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.