Прв смртен случај од коронавирус во Унгарија

36

Унгарската Влада го потврди денеска првиот смртен случај од коронавирус во земјата.

Во владиното соопштение се наведува дека станува збор за 75-годишен унгарски државјанин, кој починал веднаш откако е пренесен в болница со силна пневмонија и инфекција со коронавирус.

Според официјалните податоци, во Унгарија има 32 потврдени случаја на заразени со Ковид-19 и 159 лица кои се ставени во карантин.

Од оваа недела во земјата се затворени сите училишта и се воведени ограничувања за собирања на луѓе.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.