Прва победа на Шефилд, Погба го однесе Јунајтед на врвот

102

Фудбалерите на Шефилд Јуинаред ја остварија првата победа сезонава во англиската Премиер лија победувајќи го во првиот меч од 18-то коло на свој терен Њукасл Јунајтед со 1:0.

Еднинствениот погодок на натпреварот го постигна Били Шарп во 73 минтуа од пенал, откако играњето на Фернандез со рака во својот шеснеасетник.

Шефилд со 15 порази и две ремија и натаму е на последното место на табелата со само 5 бодови, 11 од местата кои обезбедуваат опстанок, додека Њукасл е моментално 15-ти со 19 бодови.

 

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед успеаја да се искачат на врвот на табелата на Премиерлигата, откако со голот на Пол Погба во 71 минута со одличен волеј удар од 20-ина метри славеа на гостувањето кај Барнли.

Со оваа победа Манечстер Јунајтед дојде до 36 бодови од 17 натпревари, три повеќе од вторпласираниот Ливерпул, а четири од третопласираниот Лестер Сити и од четвртиот Евертон кои одиграа ист број натпревари. Барнли, пак, остана 17-ти со 16 бодови, пет повеќе од18-от Фулам кој се наоѓа во зоната на испаѓање.

 

Евертон во однапред одиграниот дуел од 18-то коло оствари важна победа од 2:1 на гостувањето кај Вулверхемтон. Клубот од Ливерпул поведе уште во 6 минута преку Алекс Ајоби, но домашните израмнија веќе во 14 минута со голот на Рубен Невес, а победничкиот погодок го постигна Мајкл Кин во 77 минута.

Евертон како четврти има 31 бода од 17 меча, три повеќе од Тотенхем кој има натпревар помалку и од Манчестер Сити кој има одиграно 15 натпревари. Вулверхемтон е 14-ти со 22 бодови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.