Првата електрична гитара на Боб Дилан продадена за 490.000 долари

Легендарната електрична гитара од преодот на Боб Дилан од фолк на електронски звук на којашто славниот музичар свирел во текот на неговата прва светска турнеја е продадена во неделата на наддавање во Њујорк посветена на „иконите на музиката“ за 490.000 американски долари, објави аукциската куќа Julien’s Auctions.

„Гитарата од 1965 година ‘Fender Telecaster’ на Боб Дилан и Роберт Робертсон е продаден на наддавање за 490 илјади долари“, се наведува во соопштението на аукциската куќа објавено на Twitter.

Оваа гитара го одбележала преминот на фолк музичарот од темите како „The Times They Are A-Changin“ на електричниот звук на песните како што е „Like a Rolling Stone“

Гитарата му припаѓала на канадскиот музичар Роби Робертсон, познат како водечкиот гитарист на групата The Band. Боб Дилан настапувал со оваа електрична гитара во текот на неговата прва светска турнеја во 1966 година, заедно со групата The Hawks, попозната по својот подоцнежен назив Тhe Band. Дотогаш Дилан настапувал со акустична гитара.

Во 1960-те и 1970-те години оваа гитара често ја користеле Дилан и Робертсон, како и легендарните музичари Ерик Клептон, Џорџ Харисон, Левон Хелм. Во текот на своето постоење инструментот бил подложен на значителна модернизација и, особено, бела заменет црниот дел во боја на светло дрво. Првичната процена на организаторот на наддавањето изнесуваше меѓу 400 и 600 илјади долари.

Оваа гитара има богата музичка историја. Дилан на овој „Fender Telecaster“ свирел не само во текот на својата прва турнеја, туку и при снимањето на својот седми студиски албум „Blonde On Blonde“. Гитарата, исто така, е користена при снимањето на вториот студиски албум на групата The Band со истоимениот назив, кој подоцна од музичките критичари на реномираните списанија Rolling Stone и Time е наречен „еден од најдобрите албуми“ во историјата.

Претходно моделот „Fender Stratocaster“ на кој Боб Дилан свирел на своето прво самостојно шоу со електрична гитара на Newport Folk Festival во 1965 година, беше продадена за рекордна за овој вид музички инструмент сума од 965.000 долар на наддавање во 2013 година и стана една од најскапите гитари на светот.

Меѓу другите славни гитари продаден на наддавањето се најде и првата електрична гитара на Џорџ Харисон „Hofner Club 40“, продадена за 430.000 долари, како и гитарата „Fender Telecaster“ изработена од дрво од роза за Елвис Присли во 1968 година продадена за 115.200 долари.

Кога станува збор за Присли уште една негова гитара се вбројува меѓу најскапите во светот. Станува збор за гитарата којашто на американската поп икона му ја подарил неговиот татко во 1969 година а во мај 2016 година беше продадена за 334.000 долари на наддавање во Њујорк. Гитарата од моделот „Gibson Dove“ ја купил Вернон Присли, таткото на пејачот, а ја одбрал црната боја за да му честита на синот на тоа што освоил црн појас во карате. Елвис Присли потоа оваа гитара му ја подарил на посетител на негов концерт во Северна Каролина во 1975 година, кој овој скапоцен музички инструмент го чувал до моментот кога го продаде.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.