5.7 C
Skopje
сабота, февруари 29, 2020

Психијатриската болница во Демир Хисар работи без електрична енергија

40

Околу 300 пациенти во Психијатриската болница во Демир Хисар ја поминаа вечерта во мрак и не можеа да ги добијат потребните медицински интервенции како резултат на прекинот на електричната енергија, пренесува Алсат-М.

Дождливото време и грмотевиците предизвикаа сериозни дефекти во електраната.

Извори на Алсат од болницата велат дека прекинот на струја трае десет часа, додека лекарите не можеле на пациентите да им стават ниту инфузија.

Јас сум пациент, тука доаѓам по трет пат по ред. Нема струја 5-6 часа. Ако на некој му е потребен лек или инфузија, тоа не може да го добие, бидејќи нема услови, вели еден пациент за Алсат.

Надлежните во болницата признаваат дека дефектот предизвикал компликации, притоа објаснувајќи дека агрегатот на болницата е премногу стар, и досега не биле во можност да купат нов бидејќи за негово купување потребни се околу 2 милиони денари.

Сепак, тие додаваат дека службите започнале да ги поправаат штетите.

Проблемот е во една од двете електрани бидејќи се стари 20 години. Јас сум во комуникација со Телеком за да пуштат екипа за оваа централа да се подобри, ако може, во спротивно да се снабдиме со друга опрема што поминува низ јавна набавка, истакна Татјана Лозановска, директор на Психијатриската болница во Демир Хисар.

Дефектите во компјутерскиот систем се оние кои уште повеќе ја влошија состојбата, но директорката на болницата вели дека таков дефект би бил непростлив ако во оваа болница се извршувале хируршки интервенции.

Кај нас не се вршат хируршки операции, но осветлувањето во објектите мора да има. Од компјутерите, некои сервери прегореа од невремето, денес се право само евиденција за тоа кои делови изгореле. Знаете дека болничкото осигурување, болничките инструкции, системот „Мој термин“ сето ова е поврзано со компјутерската мрежа. Овие дефекти се поправаат, ќе бидат набавени нови делови, додава Татјана Лозановска, директор на Психијатриската болница во Демир Хисар.

Психијатриската болница во Демир Хисар се соочува и со други проблеми. Неговите објекти се многу стари и оштетени, како и многу други болници, медицинскиот персонал во оваа здравствена установа не е доволен. Засега има околу 250 лица во болницата, додека установата пружа рехабилитација на лица со проблеми со ментално здравје, каде што најмладиот пациент е 16 години.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.