ПСЖ ја победи УЕФА

304

Францускиот фудбалски шампион Пари Сен Жермен ја доби правната битка против Европската фудбалска федерација УЕФА, откако европската асоцијација се обиде да отвори истрага околу трансферот, платите и спонзорските договори на овој клуб.

Арбитражниот спортски суд (CAS), чиешто седиште е во швајцарска Лозана, ја уважи жалбата на ПСЖ на обидот УЕФА да отвори одново истрага којашто претходно ја затвори.

Во образложението на својата одлука, CAS наведуца дека „на УЕФА ѝ беше потребно премногу време да ја преиспита својата одлука од 2017 година дека ПСЖ не е виновен за кршењето на правилата од финансискиот фер-плеј“.

Пресудата во полза на ПСЖ е одвоена од истрагата на УЕФА за финансиите на францускиот првак во сезоната 2017/2018 кога беа доведен Нејмар и Килиан Мбапе.

Финасискиот фер-плеј (FFP) е замислен како збир од правила коишто би требало да обезбедат европските фудбалски клубови да не трошат повеќе од она што го заработуваат, а со цел за долгорочна стабилност и одржливост на клубовите.

ПСЖ од 2011 година е во доминантна сопственост на катарски конзорциум кој е осомничен дека користел „надуени“ спонзорски договори од катарските нафтени компании за да се направи рамнотежа во сметките и така да се исполнат правилата на УЕФА.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.