Свет

Каталонскиот челник ја обвинува партијата на Рахој за поттикнување на сепаратизмот Пучдемон смета дека има алтернативно решение освен независноста

Пучдемон смета дека има алтернативно решение освен независноста

Отстранетиот каталонски претседател Карлес Пучдемон оценува дека е можно и некое поинакво решение освен независноста на неговата покраина и додева дека тој секогаш е за договор со Шпанија во разговорот објевен во белгискиот дневен весник Le Soir.

„На располагање сум и секогаш сум подготвен да прифатам некој поинаков однос со Шпанија“, вели каталонскиот челник Карлес Пучдемон кој веќе три седмици со уште четворица поранешни министри на неговата влада е во егзил во белгиската престолнина Брисел и притоа прецизира дека освен независноста е подготвен да разгледа и друго решение.

„Тоа секогаш е можно. Јас, кој секогаш сум бил сепаратист, работев триесет години на постигнување на некоја поинаква позиција на Каталонија во Шпанија“, продолжува Пучдемон.

„Јас сум секогаш за договор“ инсистира Пучдемон и ја обвинува Народната партија (PP) на шпанскиот премиер Маријано Рахој дека е одговорна за зголемувањето на сепартатизмот во Шпанија, особено во Каталонија.

Сепаратизмот во Каталонија е поттикнат со поништувањето на статусот на автономија од 2010 година кој ѝ даваше широки овластувања на оваа североисточна покраина со посебен етнички и јазичен идентитет, а тоа делумно поништување го нареди Уставниот суд на Шпанија, по барање на Народната партија.

„Алтернативното решение за независноста се постигнува денес преку изборите од 21-ви декември“, изјави во одговорот на изјавата на Пучдемон шпанскиот министер за надворешни работи Алфонсо Дастис, кој исто така во понеделникот престојуваше во Брисел, и кој го повика Пучдемон да се кандидра на вонредните избори што ги распиша владата во Мадрид за да види колкава поддршка има.

Партијата Каталонската републиканска левица (ERC), сојузник на партијата на Карлес Пучдемон во соборената каталонска влада, призна во понеделникот дека таа влада не била подготвена да ја брани независноста по забранетиот од Мадрид референдум од 1-ви октомври.

„Каталонската влада не беше подготвена да ѝ се спротистави на авторитарната држава подготвена без ограничување да ја користи репресијата“, изјави порпаролот на оваа партија, Серхи Сабриа во Барселона.

Топ вести

собранието денеска одлучува за Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата. На матичната собраниска Комисија за уставни прашања во петокот по дводневна расправа, беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот. Поддршка за пристапување кон измените на Уставот дадоа пратеници на владејачкото мнозинство, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против. За да биде усвоена потребата од пристапување кон уставни измени треба да биде изгласана од две третини од вкупниот број пратеници во Парламентот. Во предлогот за измени на Уставот, кој Владата го утврди и соопшти во понеделникот, се предлага: Во целиот текст на Уставот пред Република Македонија се додава придавката северна; Измени во Преамбулата на Уставот со именување конкретни документи на АСНОМ заради усогласување со Договорот со Грција; Поцврста гаранција за трајноста на границите и дека Република Македонија нема територијални претензии и грижа за Македонците и дијаспората во странство што ќе значи дека Републиката ќе се грижи за културните, економските и социјалните права на нејзините припадници во странство без да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи. Од тоа дали ќе бидат обезбедени две третини за поддршка за измени на Уставот, ќе зависи и дали претстојат нови предвремени парламентарни избори, кои би се организирале со скратени рокови. Од ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека уставните измени се апсолвирани и оти нивните пратеници нема да ги гласаат. Најавија дека се подготвуваат за избори. На состанокот на ИК на партијата викендов се разговарало за вонредните парламентарни избори и за термините за нивното одржување: 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет со акцент на подготовка на партиската инфраструктура, која е почната и подготовка на програмата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи на вонредните парламентарни избори. Премиерот Зоран Заев пак, остава простор и очекува денеска секој пратеник во Парламентот да се соочи со одговорноста и да се изјасни по своја сопствена волја, следејќи го правецот за развој на државата што, според него, го избраа огромното мнозинство од граѓаните кои излегоа и гласаа на референдумот. Имплемнтација на Договорот со Грција и усвојување на уставните амандмани очекува и меѓународниот фактор. Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс викендов испрати писмо до претседателот на Владата Зоран Заев во кое му изразува уверување за неговата континуирана поддршка во овој важен момент за земјата и за спроведувањето на историскиот договор од Преспа со Република Грција. Во своето писмо Пенс нагласува дека 90 отсто од оние што гласаа на референдумот го одобрија договорот од Преспа и со тоа ја потврдија огромната посветеност за европската иднина на Република Македонија. – Соединетите Американски Држави ја споделуваат вашата посветеност за поголема сигурност и стабилност на регионот. Бидете уверени во мојата континуирана поддршка во овој важен момент за вашата земја, пишува потпретседателот на САД во своето писмо до премиерот Заев со кого минатиот месец имаа средба во Вашингтон. Високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини вчера во интервју за МИА порача дека Преспанскиот договор е уникатна прилика за помирување и затворање на дводеценискиот спор помеѓу Скопје и Атина и дека оваа прилика може да не се повтори веќе. – Ги разбирам чувствителностите и комплексната историска позадина на спорот, како и изразените загрижености. Спорот не постоеше толку долго без причина, меѓутоа, како што видовме во минатото, колку повеќе времето минува, толку е потешко да се изнајдат решенија. Преговарачкиот процес мора да бил болен и резултатот е компромис. Но, е компромис со кој успешно се исполнуваат клучните интереси на двете страни. Нашата позиција е јасна: ЕУ целосно го поддржува постигнатиот договор. Ова е уникатна можност за помирување на Западниот Балкан која можеби нема да се повтори. Се надевам дека сите страни ќе ги зграпчат моментот и дека ќе обезбедат иднина во ЕУ за земјата, иднина која цела нација се надева со години да стане реалност. МИА СОБРАНИЕПРАТЕНИЦИУСТАВНИ ИЗМЕНИ Спонзорирано видео

Уставните промени според договорот со Грција пред пратениците