26.8 C
Skopje
понеделник, јули 15, 2024

Пукање во Илиноис, 12 лица се ранети

Две жртви се превезени во болница со возило на брза помош, додека останатите десет се однесени со приватни автомобили.

Во градот Пеорија во сојузната американска држава Илиноис утрово се застрелани 12 лица, но се чини дека никој не е во животна опасност јавува „Еј-Би-Си Њуз“.

Пукањето се случило наутро околу 4:42 часот, по локално време, вели портпаролката на почицијата Ејми Дотсон.

Две жртви се превезени во болница со возило на брза помош, додека останатите десет се однесени со приватни автомобили. Две лица се потешко ранети во вратот.

Истрагата е во тек и се уште нема информации за сторителите.