Путин ја предупреди Велика Британија да не испорачува осиромашен ураниум во Украина

Москва ќе ја третира муницијата како оружје со „нуклеарна компонента“, рече рускиот претседател.

Рускиот претседател Владимир Путин го предупреди Лондон против планираната испорака на муниција со осиромашен ураниум во Украина, велејќи дека оружјето ќе биде третирано од Москва како „нуклеарни компоненти“.

Путин ги коментираше британските планови да вклучи муниција со осиромашен ураниум во претстојната испорака на главните борбени тенкови Челинџер 2 додека зборуваше заедно со кинескиот претседател Си Џинпинг по разговорите во Москва во вторникот.

„Би сакал да забележам дека ако тоа се случи, тогаш Русија ќе биде принудена да реагира соодветно, имајќи предвид дека колективниот Запад веќе почна да користи оружје со нуклеарна компонента“, рече тој.

Слично предупредување издаде и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на маргините на руско-кинеските разговори, кој рече дека овој потег ќе го донесе светот уште еден чекор поблиску до нуклеарна катастрофа.

„Направен е уште еден чекор, а остануваат сè помалку“, им рече Шојгу на новинарите.

Претстојната испорака беше објавена во понеделникот од Анабел Голди, државен министер на Обединетото Кралство во Министерството за одбрана. Таа ги потврди плановите да се испорача куршуми со осиромашен ураниум во Киев, пофалувајќи ги како високо ефективно оружје.

„Покрај нашето доделување на ескадрила од главни борбени тенкови „Челинџер 2“ за Украина, ќе обезбедиме муниција, вклучително и оклопни куршуми кои содржат осиромашен ураниум. Ваквите рунди се многу ефикасни во победата над модерните тенкови и оклопни возила“, рече Голди.

Мунициите со осиромашен ураниум долго време беа предмет на меѓународна контроверзија, при што критичарите за нивната употреба ја истакнаа токсичноста и радиоактивноста на материјалот. Осиромашениот ураниум се користи за изработка на стврднати јадра на шипки кои пробиваат оклоп, што се истакнува во оваа улога поради неговата висока густина. Јадрото на кругот испарува при удар, се претвора во аеросол и ја загадува околината со ураниум.

Оваа муниција беше активно користена од НАТО за време на Првата Заливска војна, како и за време на агресијата на блокот против поранешна Југославија, и во форма на тенковски и авионски артилериски гранати. Употребата на муницијата беше признаена од НАТО во извештајот од 2000 година, при што блокот предводен од САД откри дека користел околу 10 метрички тони материјал во Југославија – и 300 метрички тони во Ирак.

Во извештајот се потврдува дека материјалот претставува закана поради неговата токсичност во „аеросолна форма“, но инсистира дека осиромашениот ураниум не е „особено високо радиоактивен“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.