Путин би можел да ја посети Франција во 2024 година, вели Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон не ја отфрли можноста да го покани рускиот претседател Владимир Путин на 80-годишнината од слетувањето на Денот Д во Нормандија следниот јуни, „доколку ситуацијата се промени“ во Украина.

Макрон, наводно, го дал коментарот во средата во текот на едночасовното интервју со државната телевизија Франс 5.

На прашањето за претстојните прослави на годишнината и дали рускиот лидер би можел да се појави, Макрон рече дека тоа е можно „ако одржи мировни преговори и ја промени ситуацијата“ со украинскиот претседател Владимир Зеленски.

На прес-конференција минатата недела, Макрон им рече на новинарите дека конфликтот во Украина ги направи односите со Русија „практично невозможни“, но дека со задоволство би го прифатил повикот од Путин доколку се согласи на мир „кој го почитува меѓународното право, а со тоа и украинските интереси и суверенитет.“

„Не го сменив мојот број“, рече тогаш францускиот лидер.

Коментарите на Макрон дојдоа како одговор на забелешките на Путин за време на неговиот телетон на крајот на годината минатиот четврток. Рускиот претседател истакна дека неговата земја уживала „прилично добри работни односи“ со Франција, но дека Макрон ги прекинал. На прашањето дали Москва е заинтересирана за обновување на односите со Париз, Путин одговори потврдно „ако има интерес“.

„Ако не, ќе се справиме. Имаме други работи да направиме“, додаде рускиот лидер.

Путин последен пат присуствуваше на церемониите во Нормандија во 2014 година. Елисејската палата не му испрати покана за настанот на 75-годишнината во 2019 година, без објаснување. Запрашан за тоа во тоа време, рускиот претседател го отфрли тоа велејќи дека е зафатен.

„Но, ако замислуваме теории на заговор, можеби западните лидери сакаа да имаат свој чесен разговор пред да стапат во контакт со нас“, им рече Путин тогаш на новинарите. „Тоа навистина не е важно. Она што е важно е вистината за историјата и за оваа ужасна трагедија што му се случи на човештвото за време на Втората светска војна“.

 

Амфибиските слетувања на 6 јуни 1944 година од страна на американските, британските, канадските и другите сојузнички трупи го означија почетокот на кампањата за ослободување на Франција од нацистичката окупација. Две недели подоцна, Советскиот Сојуз ќе ја започне операцијата „Баграција“ на источниот фронт, нанесувајќи му решавачки пораз на Центарот на германската армиска група.