Путин ќе се кандидира како независен кандидат

Рускиот претседател Владимир Путин следната година ќе бара реизбор за петти мандат како независен кандидат. Путин се кандидираше како партиски кандидат само еднаш, во 2012 година.

Во понеделникот, Путин поднесе документи за регистрација како претседателски кандидат до Централната изборна комисија на Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за РИА Новости.

Претседателот сега ќе треба да собере најмалку 300.000 потписи од неговите приврзаници, како што налага рускиот закон за да можат независните кандидати да влезат на гласачкото ливче.

Понудата на Путин беше едногласно поддржана од конвенцијата на владејачката партија Единствена Русија во неделата. Претседавачот на партијата, поранешниот претседател Дмитриј Медведев, рече дека „нема остаток на сомнеж кој треба да биде на чело на руската држава во овој турбулентен период“. Партијата „ќе направи се за да му помогне на актуелниот претседател Владимир Путин уште еднаш да обезбеди убедлива победа“, нагласи Медведев.

Во саботата, кандидатурата на Путин беше поддржана и од независна акциона група, која вклучуваше голем број високи функционери, експерти, актери и спортисти.

Рускиот претседател ја објави својата намера да побара реизбор на почетокот на овој месец на состанокот со војниците, за време на кој им додели медали на Херојот на Русија на оние кои се истакнаа во конфликтот во Украина.

Претседателските избори се закажани за тридневен период од 15 до 17 март, а победникот ќе биде инаугуриран во мај. Тоа ќе биде првпат да се одржат претседателски избори во Русија во текот на повеќе денови, откако форматот беше воведен за време на пандемијата „Ковид-19“.

Неколку големи руски партии, вклучително и Комунистичката партија, Либерално-демократската партија (ЛДПР) и Новите луѓе сигнализираа дека ќе предложат кандидати. Покрај тоа, повеќе јавни личности и политичари веќе ја објавија својата намера да се кандидираат за функцијата како независни.