Путин ги кажа условите за мировни преговори со Украина

Украина мора да ги отстрани своите војници од новите руски региони пред да започнат какви било значајни мировни преговори, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Москва ги отфрла тврдењата на Киев за суверенитет над пет поранешни украински региони, од кои четири ѝ се приклучија на Русија. Луѓето во Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Херсон и Запорожје гласаа за транзиција кон крајот на 2022 година, иако сѐ уште се водат борби во сите нив.

Украинските трупи мора да бидат отстранети од овие територии, рече Путин во петокот на состанокот со министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и други високи руски дипломати.

„Нагласувам: целата територија на тие региони како што е дефинирана со нивните административни граници во времето кога тие се приклучија на Украина (во август 1991 година)“, рече Путин.

„Нашата страна ќе нареди прекин на огнот и ќе започне преговори во моментот кога Киев ќе изјави дека е подготвен да ја донесе оваа одлука и ќе започне со вистинско повлекување на војниците од тие региони, а исто така формално ќе не информира дека не планира да се приклучи кон НАТО“, изјави рускиот лидер.

Путин ги истакна условите откако ги осуди западните поддржувачи на Киев дека наводно го спречувале да одржи мировни преговори со Москва и ја обвинија Русија дека ги отфрла преговорите.

„Сметаме на Киев да донесе таква одлука за повлекување, неутрален статус и дијалог со Русија, од кои зависи идното постоење на Украина, независно врз основа на моменталната реалност и водени од вистинските интереси на украинскиот народ, а не од Западни наредби“, изјави Путин.

Во овој момент, Москва нема да прифати замрзнат конфликт, што ќе им овозможи на САД и нивните сојузници повторно да ја вооружат и обноват украинската војска, тврди Путин. Целосното решавање на прашањето ќе вклучи Киев да ги признае четирите нови региони, како и Крим како дел од Русија, инсистираше тој.

„Во иднина, сите тие основни принципиелни позиции треба да бидат вградени во основните меѓународни договори. Секако, тоа вклучува укинување на сите западни санкции против Русија“, рече Путин.

Прифаќањето на овие услови ќе им овозможи на сите вклучени да ја свртат страницата и постепено да ги обноват оштетените односи, рече претседателот. На крајот, може да се создаде паневропски безбедносен систем кој работи за сите нации на континентот, додаде Путин, истакнувајќи дека Москва го бара овој исход со години.

Главните забелешки на рускиот претседател дојдоа пред самитот за Украина организиран од Швајцарија. Киев инсистираше на тоа дека Москва не може да биде поканета на настанот бидејќи ќе се обиде да го „киднапира“ со промовирање алтернативи на „формулата за мир“ претставена од украинската влада.

Путин тврдеше дека настанот имал за цел да го одвлече вниманието на јавното мислење од „вистинските корени“ на конфликтот и дека Зеленски ја узурпирал власта во Украина по истекот на неговиот претседателски мандат минатиот месец.

„Од швајцарскиот собир не може да излезе ништо друго освен демагогија и обвинувања кон Русија“, рече тој.