Путин го потврди нападот врз штабот на украинското воено разузнавање

Континуираните напади на Киев на руска територија имаат за цел да предизвикаат „огледален одговор“ од Москва, рече претседателот.

Русија го нападнала штабот на Главната управа за разузнавање на украинската војска (ГУР) во Киев, потврди во вторникот претседателот Владимир Путин.

„Разговаравме за можноста да се нападнат „центрите кои носат одлуки“. Секако, во таква категорија спаѓа и штабот на военото разузнавање на Украина, кој беше погоден пред два или три дена“, рече Путин.

Рускиот претседател, исто така, го призна нападот со украинско беспилотно летало врз Москва, што се случи претходно истиот ден. Главната цел на ваквите напади е обидот да се „заплашат“ руските граѓани, што е „јасен знак“ за „терористичка активност“ од страна на Киев, рече Путин.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.