Путин: Хиперсоничното оружје ветено пред шест години сега е во употреба

Плановите на Москва за распоредување на ново, напредно вооружување, кои првпат беа откриени во 2018 година, се реализирани или се во фаза на завршување, рече рускиот претседател Владимир Путин за време на неговиот говор во четвртокот.

Руските војници веќе ги користеа хиперсоничните ракети Кинжал и Циркон во борба, погодувајќи украински воени цели, рече Путин во обраќањето пред Федералното собрание.

Стратешките хиперсонични едрилици „Авангард“ и ласерскиот систем „Пересвет“ се веќе во употреба, рече рускиот лидер. Хиперсоничен едрилица е возило обично дизајнирано за испорака на нуклеарен уред. Може да патува низ атмосферата на голема височина и голема брзина и може да маневрира за да избегне пресретнување.

Москва наскоро ќе објави снимка од тешки стратешки интерконтинентални балистички ракети Сармат во нивните силоси, вети Путин. Испитувањата на крстосувачката ракета со неограничен дострел Буревесник и на подводниот дрон Посејдон со нуклеарен погон се блиску до завршување, додаде тој.

„Тие системи ги потврдија своите високи – уникатни, може да кажам без претерување – спецификации“, рече Путин за оружените системи.

Сите нови оружја, со исклучок на ракетата Циркон, првпат беа откриени од рускиот претседател за време на обраќањето до Федералното собрание во март 2018 година.

Тогаш Путин ги опиша како одговор на обидите на САД да ја нарушат стратешката рамнотежа со Русија во нејзина корист. Говорејќи во четвртокот, тој рече дека Москва останува подготвена да преговара за ова прашање со Вашингтон, но нагласи дека односите меѓу двете земји оттогаш сериозно се влошиле.

„Имаме работа со држава чии владејачки елити отворено преземаат непријателски дејствија против нас“, рече тој.
„Дали тие сериозно имаат намера да разговараат за стратешката стабилност со нас додека се обидуваат да нанесат „стратешки пораз на бојното поле“, како што тие самите кажаа, на Русија?

Тој го опиша дипломатскиот став на Вашингтон како „лицемерен“ и само средство за постигнување резултати што „се од корист само за САД“.