Путин и Ердоган се договорија да ги решаваат кризите во Сирија и Либија

51

По иницијатива на Турција денеска имало телефонски разговор меѓу лидерите Владимир Путин и Тајип Реџеп Ердоган објави прес-службата на Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја истакнале важноста и интензивирањето на напорите за решавање на ситуацијата во Сирија, притоа вклучувајќи и решенија во рамките на Астанскиот формат.

Покрај другото, разговорале и за билатералните односи, регионалните проблеми и поновиот развој во Либија.

За време на разговорите претседателите изразиле загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во Либија и утврдиле дека има потреба од итно прекинување на огнот и обновување на преговарачкиот процес.

Претседателите на Путин и Ердоган се договориле да ги продолжат контактите на различни нивоа.

Турскиот претседател Ердоган му изразил сочувство на Путин за смртоносниот пожар во руската подморница во кој неделава загинаа 14 морнари.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.