Путин им ги наплатил респираторите кои беа испратени како помош за САД

61

Испраќањето на респиратори и друга медицинска опрема на Русија во САД беше обележано како гест на добра волја, начин да се започне со подобрување на токсичните односи меѓу Москва и Вашингтон, додека двете земји се борат со вирусот корона.

Но, таа испорака на помош беше придружена од почеток со конфузија и мешани пораки. Дали тоа беше хуманитарна помош? Дали тоа беше набавка на опрема што Соединетите држави успеаја сами да ја произведат?

Кој плати за тоа? Дали некој сфати дека вклучените руски компании можеби биле под санкции на Министерството за финансии на САД? Дали Кремељ бараше пропагандна победа? Дали ја исмева Америка?

Сега се испостави дека 45 респиратори никогаш не биле користени во Соединетите држави – а некои од нив биле истиот модел што може да предизвика пожари во кои загинаа неколку пациенти заболени од КОВИД-19 во Русија, поради што руските регулатори нарачаа да наложат нивно суспендирање. во време кога се потребни такви машини.

Од почетокот, Кремељ ја претстави пратката како прекрасен гест. Државните медиуми известува приказни за тоа, вклучително и објавија снимки од кутиите со кои беа полни авионите на Антонов со зборовите „Од Русија со Љубов“.

Со респираторите пристигнаа маски, ракавици и други медицински материјали. Амбасадорот на Русија во САД го нарече тоа „хуманитарна мисија“.

„Сигурни сме дека, доколку е потребно, Соединетите држави ќе ни помогнат и ние со задоволство ќе ја прифатиме нивната помош. Без никаква политизација“, изјави Анатолиј Антонов во објавата на Фејсбук.

Ден откако пристигна пратката во Њујорк, американскиот претседател Доналд Трамп го пофали својот руски колега Владимир Путин.

На прашањето дали се плаши дека тоа може да се сфати како пропаганда, тој рече: „Не ми е грижа ниту за Русија ниту пропаганда, дури ни малку“.

Тој рече дека ова е квалитетна медицинска опрема што ќе спаси многу животи.

Но, дополнителни прашања се појавија кога американскиот Стејт департмент се спротивстави на руските власти, велејќи дека испораките не биле всушност донација, туку купување.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова тогаш потврди дека пратката е набавка, но дека Вашингтон и Москва ги делеле трошоците.

Покрај тоа, таа откри дека руските трошоци се на товар на Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), државен фонд од 10 милијарди долари што владата го основа за да привлече инвестиции во Русија.

Вредноста на вкупната пратка не беше откриена ниту од САД ниту од Русија за време на испораката.

Сепак, во извештајот на АБЦ Њуз на 1 мај се вели дека Русија им наплатила на САД 660 000 долари за испорака. Рекордните резерви, обезбедени од Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), која ја координира владата на САД за пандемијата, велат дека пратката вклучува вкупно 4.000 маски М-95 – маски што се користат за заштита од биолошки и хемиски агенси.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.