Путин: Инцидентот на Кримскиот мост е терористички акт

Руските власти не се сомневаат дека инцидентот на мостот на Крим е терористички напад врз важна цивилна инфраструктура, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Како што објавивте, нема сомнеж. Тоа е терористички акт чија цел е да се уништи важната цивилна инфраструктура на Руската Федерација“, рече Путин на средбата со директорот на Рускиот истражен комитет Александар Бастрикин, пренесува Спутник.

Рускиот претседател изјави дека извршители и нарачатели на овој инцидент биле специјалните служби на Украина.

Според Бастрикин, истражителите и членовите на Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) успеале да ги идентификуваат осомничените вклучени во терористичкиот напад на мостот на Крим. Бастрикин додаде дека во инцидентот биле вклучени „граѓани на Русија и странски земји кои помогнале во подготовката на овој терористички акт“.

„Веќе ја утврдивме трасата на камионот на кој се случи експлозијата. Тоа се Бугарија, Грузија, Ерменија, Северна Осетија, Краснодар… Идентификувани се превозниците. Со помош на агенти на ФСБ успеавме да идентификуваме осомничени меѓу оние кои можеа да подготват терористички напад“, прецизира Бастрикин.

Тој додаде дека службите ќе продолжат да ги истражуваат целите и целите на оваа експлозија и дека е покрената кривична постапка поради тероризам.

На 8 октомври на Кримскиот мост експлодираше камион, при што се запалија цистерни со гориво во возниот парк што во тој момент минуваше. Од експлозијата се урна дел од коловозот, додека пловните сводови на мостот не претрпеле никаква штета. Во експлозијата на мостот на Крим имаше три жртви. Се верува дека луѓето биле патници во автомобил кој бил близу до камионот.