Путин ја укина државната новинска агенција „РИА Новости“

60

Во соопштението објавено на сајтот на Кремљ се вели дека основна задача за новата агенција ќе биде да известува за државната политика на Руската федерација во странство и животот во Русија.

Со истиот указ, на новата Меѓународна информативна агенција „Русија денес“ и припаѓа во сопственост и радиото „Глас на Русија“, а редакцијата на весникот „Росискаја газета“ се реорганизира и на нив им се припојува магазинот „Родина.“

Генералниот директор ќе го именува и разрешува претседателот на Руската федерација. За прв директор на новата агенција Путин го назначи Дмитриј Кисјелов.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.