Путин му подарил на Ким Џонг-ун луксузен автомобил

Рускиот претседател Владимир Путин му подарил на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун автомобил Аурус од руско производство, објавија официјални лица од двете држави.

Во севернокорејските државни медиуми во вторникот се вели дека руското возило во неделата било префрлено на властите на КНДР.

Ким Јо-јонг, помладата сестра на Ким, која е висок функционер за односи со јавноста во Пјонгјанг, го нарече подарокот „јасна демонстрација на посебниот личен однос“ меѓу Путин и нејзиниот брат.

Двајцата шефови на држави се сретнаа лично во септември минатата година, кога Ким го посети далечниот исток на Русија за да обиколи некои од нејзините клучни цивилни и воени објекти. Путин го придружуваше на космодромот Восточни и покажа два државни автомобили Аурус од руско производство во тоа време.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврди дека автомобилот што ѝ е даден на Ким е „Аурус“, но не прецизираше кој модел. Путин му покажа седан и лимузина на својот гостин.

Централниот научно-истражувачки институт за автомобили и автомобилски мотори, скратено како NAMI, го лансираше Aurus Motors во 2018 година, кога луксузните автомобили го направија своето странско деби како дел од поворката на Путин за време на неговата посета на Хелсинки.

Иако првично беше наменет како возила за државни службеници, во мај 2021 година Aurus го лансираше својот прв цивилен модел, Senat. Минатата година производството беше лансирано во Обединетите Арапски Емирати.