Путин на годишнината од обединувањето со четирите региони – Ние сме еден народ и заедно ќе надминеме сè!

Милиони луѓе направија свесен избор да се обединат со својата татковина пред една година, рече претседателот Владимир Путин во обраќањето по повод првата годишнина од обединувањето на Русија со Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Херсон.

Потпишувањето на договорите на 30 септември 2022 година со кои се инкорпорираат четирите територии во руската држава беше „дефинирачки и навистина историски настан“, рече Путин во видео пораката, објавена рано во саботата.

„Милиони жители на Донбас и регионите Керсон и Запорожје одлучија да бидат со својата татковина“, рече тој.

Нивното повторно обединување со Русија беше „свесна, долгоочекувана, тешко добиена и навистина популарна одлука… донесена колективно преку референдуми во целосна согласност со меѓународните норми“, додаде претседателот.

Со излегувањето на гласање, „народот покажа храброст и интегритет наспроти обидите да се заплаши и одземе од правото да си ја одредуваат сопствената иднина, својата судбина и да одземат нешто што секој човек го цени. Имено, културата, традициите и мајчиниот јазик“, рече тој.

Според Путин, сите тие работи биле „омразени од националистите и нивните западни покровители кои организираа државен удар во Киев во 2014 година, а потоа започнаа граѓанска војна и терор против неистомислениците и организираа блокади, постојано гранатирање и казнени акции во Донбас. .“

Тој мислеше на т.н. „Евромајдан револуцијата“, коja доведе до соборување на демократски избраниот украински претседател Виктор Јанукович во февруари 2014 година, и конфликтот меѓу новата влада во Киев и републиките Доњецк и Луганск, кој започна веднаш по државниот удар.

Зборувајќи за тековната воена операција на Русија во Украина, претседателот рече дека „со одбрана на нашите сонародници во Донбас и Новоросија, ние ја браниме самата Русија. Заедно се бориме за татковината, за нашиот суверенитет, духовните вредности, единството и победата.

Народот на Русија целосно ја поддржа одлуката за новите територии, а сега сите региони на земјата се вклучени во „обновата и изградбата на училишта и болници, станови и патишта, музеи и спомен-локалитети“ во Народните републики во Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Херсон, рече Путин.

„Ние сме еден народ и заедно можеме да надминеме сè и да одговориме на секој предизвик“, продолжи тој, обраќајќи им се на жителите на новосоздадените региони.

Резултатите од референдумите, кои се одржаа помеѓу 23 и 27 септември минатата година, не беа признати од украинските власти и нивните западни поддржувачи. За време на гласањето, бројот на оние кои го поддржаа повторното обединување со Русија изнесуваше 99,23% во ДПР, 98,42% во ЛПР, 87% во регионот Керсон и 93,11% во регионот Запорожје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.