Путин нема да присуствува на самитот на Г20 – Што значи тоа за него и за самиот настан?

Пишува: Максим Хватков, руски новинар кој се фокусира на меѓународната безбедност, политиката на Кина и алатките за мека моќ

Самитот на Г-20 оваа недела, во Индонезија, веројатно нема да биде пријатен настан за Русија. Информациите сугерираат дека многу од учесниците на настанот имаат намера да одбијат да учествуваат во фото-сесијата со претставници на Русија, па дури и ќе се обидат да ги изолираат.

Доколку оваа шпекулација се покаже како вистинита, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе го преземе целиот товар, бидејќи тој ќе ја предводи делегацијата. Според Кремљ, Владимир Путин лично одлучил да не дојде на самитот поради презафатениот распоред и потребата тој да остане во Русија.

Учесниците на самитот на Г20 веќе пристигнаа на Бали, а се чини дека некои посакуваат Путин да биде таму.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е неопходно да се продолжи дијалогот со рускиот претседател, германскиот канцелар Олаф Шолц призна дека „би било добро Путин да дојдеше“, а турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган смета дека учеството на неговиот руски колега би било соодветно.

„Вашингтон пост“ напиша дека западните земји се вознемирени од партнерството меѓу Путин и кинескиот лидер Кси Џинпинг. Изворите на весникот не мислат дека Пекинг ќе одбие да ја поддржи Русија на самитот и покрај средбата меѓу Бајден и Џинпинг

Лавров е во мисија

Иако поминаа неколку дена од најавувањето на патувањето на Сергеј Лавров, сѐ уште не се знае дали се планирани билатерални средби со рускиот министер. Допрва треба да обзнани евентуална средба со американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Главната вест за Лавров на Бали, што ја пренесоа АП и некои други западни медиуми, во понеделникот, е дека тој бил пренесен во болница со срцеви проблеми набргу по пристигнувањето.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека овие извештаи се „лажни вести од највисоко ниво“.

Претходно таа најави дека Лавров планира на самитот да зборува за иницијативите на Русија да обезбеди храна и енергија на странските пазари. Покрај тоа, агендата на Москва вклучува презентирање на нејзиниот план за зајакнување на соработката за гас со Турција.

Генерално, ова се вклопува во официјалната агенда на Г20. Според прелиминарните информации, учесниците на самитот планираат да разговараат за здравствените прашања, транзицијата кон одржлива енергија и дигиталната трансформација.

Сепак, не е познато дали самитот на Бали во 2022 година ќе биде корисен за да му помогне на светот да направи чекор напред во надминување на украинската криза, како што некои очекуваат. Досега сите изјави на западните лидери укажуваа на спротивното.

Западните земји вршат притисок врз домаќинот на самитот да ја исклучи Руската Федерација од настанот откако Владимир Путин ја објави воената операција во Украина. На пример, советникот за национална безбедност на американскиот претседател, Џејк Саливан, рече дека Русија повеќе не може да учествува во бизнисот на меѓународната заедница „како и обично“, додека полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау дури предложи неговата земја да го заземе местото на Москва во клубот Г20.

Сепак, Индонезија испрати покана до претседателот Путин, и покрај притисокот.

Во меѓувреме, на состанокот беше поканет да учествува и украинскиот претседател Владимир Зеленски, и покрај фактот што неговата земја не е членка на Г20 и не е блиску до исполнување на критериумите.

Сепак, лидерите на двете земји во никој случај не би се сретнале лично. Зеленски, исто така, одби да го посети Бали, но се очекува да учествува на самитот во онлајн формат.

Очекувања наспроти реалност

Олег Барабанов, програмски директор на московскиот меѓународен клуб за дискусија „Валдаи“, смета дека е најдобро да се одделат стандардните прашања од агендата на Г-20 од очекувањата за можни договори за Украина што можеше да се склучат на маргините со учество на Владимир Путин.

„Годишната агенда на Г20 вклучува дискусија за зелената економија, како и борбата против сиромаштијата и нееднаквоста. Едно од главните прашања што ќе се решат во Индонезија оваа година е закрепнувањето од пандемијата „Ковид-19“. Иако е штета што Путин нема да учествува во ова, овие прашања сепак ќе бидат разгледани со учество на Лавров“, изјави Барабанов за РТ.

Од друга страна, тој вели дека на Бали навистина можеле да се случат различни задкулисни дискусии, состаноци и барања за компромис за кризата.

„Очигледно, ништо нема да се случи сега. И очекувањата дека самитот на Г-20 може да доведе до пробив во решавањето на украинскиот конфликт не беа оправдани“, се жали експертот.

Академскиот директор на Центарот за сеопфатни европски и меѓународни студии на Високата школа за економија (CCEIS), Тимофеј Бордачев, пак, предупредува да не се преувеличува влијанието на отсуството на Путин од самитот на Бали.

„Во голема мера, ништо нема да биде изгубено затоа што Путин не оди на Г20. Мислам дека Кинезите нема да бидат многу среќни поради тоа. Тие сакаат да продолжат форматите како овој, бидејќи лидерската улога постепено ќе се префрли од Запад во Кина. Ќе биде малку непријатно и за западните земји кои сакаа да приредат шоу пред рускиот претседател. Сега претставата ќе биде поставена пред Лавров. Русија нема да изгуби ништо бидејќи не се соочува со никакви прашања зависни од соработката на Г-20. Мислам дека и Индонезијците нема да бидат премногу навредени. Тие ги отфрлија сите обиди на САД да ја исклучат Русија, но тоа го направија за нивно добро, за да покажат дека Индонезија не е должник на Соединетите држави“, изјави Бордачев за РТ.

И Андреј Суздалцев, политиколог, смета дека немало голема потреба Владимир Путин да оди на самитот, од друга причина.

„Нема многу смисла Русија да оди на Г20 сега. За Путин да се појави таму, Русија требаше да има некаква предност, било да е тоа воена, економска или политичка. На пример, напредувањето во Донбас, но дефинитивно не и евакуацијата од Херсон. Покрај тоа, неопходно е да се има меѓународна поддршка – тука Русија барем има контакти со Кина и Индија. Исто така, треба да понудите свои иницијативи, да понесете актовка со вас. Русија сега не успеа да го направи тоа, што значи дека е, всушност, бесмислено да се оди. Едно е ако имаш голем авторитет, а друго е кога имаш некои проблеми“, рече Суздалцев.

Владимир Жарихин, заменик-директор на Институтот за земји од ЗНД, смета дека може да биде корисно да се комуницира со лидерите на земјите кои не се членки на Г7 на Г20. „Важноста на Г20 ќе се намали малку поради отсуството на Путин. Без разлика колку непријатни работи му фрлаат, тој е еден од водечките лидери во светот. Да, Лавров ќе биде таму. Но, како што вели поговорката, песокот не е замена за овесот. Со сета почит кон рускиот министер за надворешни работи, ова, се разбира, сепак претставува намалување на нивото на застапеност и намалување на значењето на Г20. На крајот на краиштата, таму ќе разговараат за итни светски проблеми, од кои еден е широкиот конфликт меѓу Русија и Западот. Многу е потешко да се разговара за ова без учество на Путин“, објасни Зарихин.

Каде се движи Г20?

Форматот Г20 се роди кон крајот на 1990-тите по азиската финансиска криза, кога главно западните земји од „големата седумка“ – САД, Обединетото Кралство, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Канада – сфатија дека голем број големи економии не учествуваат во дискусиите за глобалните прашања. Новодојденците поканети на табелата ги вклучуваат Аргентина, Австралија, Бразил, Индија, Индонезија, Кина, Мексико, Русија, Турција, Јужна Кореја, Јужна Африка, Саудиска Арабија и Европската унија.

Сепак, форматот го достигна својот сегашен статус до следната глобална финансиска криза, во 2008-2009 година. Пред тоа, на состаноците беа вклучени само министрите за финансии и шефовите на централните банки. Меѓутоа, последователно самите светски лидери се состануваа на самитите секоја година за да се консултираат, пред сè, за финансиски и економски прашања. Во 2013 година, Г20 се одржа во Санкт Петербург.

Целта на форматот беше да се постигне глобална економска стабилност и да се создадат услови за одржлив раст, а притоа да се намали ризикот од појава на финансиски кризи.

Земјите од Г20 се дом на две третини од светското население. Тие сочинуваат и 85% од светскиот БДП и околу 75% од светската трговија.

Одлуките на Г20 се со консензус и се евидентирани во коминике, но не се обврзувачки.

Руските експерти беа скептични за тоа колку е ефикасна групата во последните години.

„Генерално, и Г20 и Г7 се залагаат за сè добро наспроти сè лошо. Од година во година, тие објавуваат прекрасни коминике во кои се повикуваат на сите правилни работи. Но, тешко е да се каже колку од ова всушност се спроведува во реалната политика. Згора на тоа, секоја година нова земја претседавач ги поставува задачите за годината, притоа игнорирајќи го она што го вклучи нејзиниот претходник“, посочува Барабанов.

Според Бордачев, последните неколку години ја изневеруваат недоволната ефикасност на клубот во решавањето на најважните проблеми на светската економија.

„Последниве години се чини дека секој си ги решава проблемите поединечно. Форматот постои, и никој не сака да го напушти затоа што секој сака сцена на која ќе се изјасни, но секој навистина дејствува во свој интерес. Кина се обидува постепено да ги обнови овие институции и организации, кои Западот ги создаде со свои цели, според сопствената визија. И сега е важно западните земји да излезат како обединет фронт за да го покажат своето единство на светот. Но, се разбира, грешките и проблемите што не можат да се решат нема да се препознаат во општото коминике“, вели тој.

Жарихин дели слична гледна точка. Според него, сите состаноци и договори се девалвирани бидејќи „поранешниот светски лидер, САД, ја градат својата политика како во игра без правила“.

„Утре ќе кажат дека решиле поинаку – се сеќаваме како се повлекоа од договорите и не ги исполнија своите обврски. Објективно, сите меѓународни организации, почнувајќи од ОН, го губат своето влијание. Но, поентата за учество во нив сè уште останува токму заради комуникација со незападните земји кои се подготвени да бараат компромис“, смета тој.

Суздалцев се согласува дека нема многу живот во резолуциите на Г20, бидејќи тие содржат главно насоки за иднината.

„Но, постои преговарачки елемент на самити како овие, а Г-20 обезбедува форум за тоа. Сè уште е подобро отколку да има војна“, вели тој.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.