Путин: Русија мора да ја задржи водечката позиција во извоз на оружје

47

Моменталната ситуација  со коронавирусот бара флексибилни промени во областа на воено-техничката соработка за нашата земја да може да ја задржи водечката позиција во извозот на одбранбено оружје, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во текот на средбата со претставници на странски држави .

Путин истакна дека има голема меѓународна конкуренција во сферата на воено-техничката соработка, а дека ширењето на епидемијата на коронавирусот, што пак влијае врз глобалната економина, создава дополнитени ризици, пренесе Тасс.

„Во врска со тоа, ќе мораме да извршиме флексибилни и брзи промени во формите и методите на нашата работа и да пронајдеме поефикасни начини за оддржување на водечката улога на Русија во извозот на воени производи“, изјави рускиот претседател.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.