Путин вели 21 милион Руси се вакцинирале против Ковид

28

Претседателот Владимир Путин во понеделникот рече дека 21,5 милиони Руси, околу 15 проценти од населението, досега е вакцинирано против Ковид-19 и ги повика сите да го следат нивниот пример.

„Ние мора да продолжиме активно да тестираме (за коронавирус) и да се вакцинираме“, рече тој во изјавата објавена на веб-страницата на Кремљ.

Путин, исто така, рече дека во неделата бил тестиран за антитела на Ковид откако бил вакциниран пред еден месец и дека резултатите од тестот биле добри.

Русија во понеделникот пријавила 8.465 нови случаи во последните 24 часа, со што вкупниот број на заболени во земјата достигна 4.888.727.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.