Путин: Западот го уништува глобалниот економски систем

Западните земји ја уништуваат постоечката рамка на глобалните економски односи за која првенствено помогнаа да се изградат, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека многу земји се противат на тоа.

Говорејќи на пленарната сесија на Источниот економски форум во Владивосток, Путин изјави дека пејзажот на меѓународната економија делумно се менува затоа што „некои земји, пред сѐ западните нации, го уништуваат системот на финансиски, трговски и економски односи.”

Сепак, оваа деструктивна активност се совпадна со проширувањето на „вистинската деловна соработка“, во која беа вклучени многу нации ширум светот кои се спротивставуваат на секој надворешен притисок и ги следат своите национални интереси, рече Путин.

„Тие не даваат приоритет на привремени политички настани, туку на промоција на нивните сопствени проекти… кои носат директни и долгорочни придобивки за нивното население“, рече Путин.

Коментарите на Путин доаѓаат откако рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно овој месец изјави дека економската групација БРИКС – која неодамна објави невидена експанзија – и Шангајската организација за соработка (ШОС) добиваат поголемо меѓународно влијание бидејќи многу нации се обидуваат да ги заобиколат меѓународните институции доминирани од Западот кои не успеваат да ги решат нивните  поплаки.

Во јуни, тој исто така процени дека една од четири земји во светот е до одреден степен санкционирана од САД или европските нации. Според Лавров, тоа значи дека Западот ја користи глобалната економија „како инструмент за принуда, уцена и казнување“.

Западните земји воведоа остри санкции кон Русија поради конфликтот во Украина, вклучително и замрзнување на руските златни и девизни резерви во износ од околу 600 милијарди долари, потег што Москва го осуди како „кражба“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.