5.8 C
Skopje
вторник, март 28, 2023

Раде Шербеџија се вакцинирал во Белград: Не може да се чека

Славниот актер Раде Шербеџија откри дека отишол во Белград за да се вакцинира против коронавирусот.

“Ја поиднесов многу добро. Многу мои пријатели од Сараево исто така отидоа таму да се вакцинираат. Ни треба, едвај чекаме. Кој може да го стори тоа, треба да го стори. Се надевам дека овие вакцини сега побрзо ќе се користат во ЕУ . Се надевам дека ќе можеме да го пречекаме ова лето помирно и дека ќе можеме да се дружиме. Имам такво чувство “, рече тој.

“Треба да се биде паметен на некој начин. Бидете внимателни, секако, но треба да се обидете да продолжите во границите на тоа колку може и колку дозволува ситуацијата да продолжи, во спротивно сè ќе оди во пекол. Луѓето ќе бидат психички погодени, ќе се родат нови болести, непријатност “, додаде тој.

Шербеџија во моментов поголемиот дел од своето време го поминува во Истра, Хрватска, а тој рече дека се справува со фактот дека неговата професија страда од коронавирус.

“Сега е најтешко. Ние, театарот и филмот, сме такви уметности кои зависат од дружење, многу луѓе, собири. Тоа е колективна уметност. Значи, тоа е навистина ужасно и тешко”, заклучил тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.