Радев ја повика владата на Борисов да си поднесе оставка

46

Бугарскиот претседател Румен Радев ги поддржа демонстрантите и рече дека реконструкцијата на владата не е доволна за решавање на кризата, туку мора да се одржат предвремени избори и владата мора да поднесе оставка.

Во изјавата издадена од прес-службата на претседателот се вели дека бугарскиот лидер ја нарекол реконструкција на владата „обид за купување време“.

„Секој може да види дека Бугарија се разбуди … Ние доживуваме нешто како прочистување, затоа што по неколку години лаги и понижувања, Бугарите отворено ја кажуваат вистината, храбро и со достоинство”, се вели во изјавата на претседателот.

Забележано е и дека шефот на државата, обраќајќи им се на новинарите во „Велико Трново“, истакна дека само „оставката на владата, генералниот обвинител и предвремени избори“ може да помогне во надминување на политичката криза.

„Јас сум на страната на народот и сакам да видам влада која ќе биде пример за законитост и почитување на уставот, а не оној што ќе ги игнорира“, истакна Радев.

Тој додаде дека на Бугарија и е потребна влада што ќе спроведе реформи, ќе се занимава со модернизација и интеграција во Европа.

Претходно, бугарското национално собрание (парламентот) ја одобри реконструкцијата на Владата предводена од Бојко Борисов.

Протестите продолжуваат во Бугарија од 9-ти јули. Тие започнаа во Софија, каде илјадници граѓани се собраа на митинг за поддршка на претседателот Румен Радев, кој во февруари рече дека владата ја изгубила довербата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.