Ракета на Хамас паднала во близина на објект за нуклеарно оружје во Израел

Самите проектили, наводно, не биле директно погодени за време на нападот

„Њујорк тајмс“ објави дека ракета, за која се верува дека била истрелана од милитантите на Хамас за време на нивниот напад врз Израел на 7 октомври, погодила израелска воена база за која постои сомневање дека има ракети со нуклеарни способни.

Ударот на ракетата предизвика пожар во базата Сдот Миха во централен Израел, приближувајќи се до складиштето за ракети.

Иако израелските власти никогаш официјално не го признаа постоењето на нивниот нуклеарен арсенал, бројни извори, вклучително и свиркачи, американски официјални лица и аналитичари на сателитски снимки, тврдат дека земјата поседува барем мал број нуклеарно оружје.

Самите проектили, наводно, не биле директно погодени за време на нападот. Сепак, ударот на ракетата доведе до пожар на приближно 300 метри од „објекти за складирање проектили и друго чувствително оружје“, како што е наведено во извештајот на Њујорк Тајмс.

Ракетата погодила локација во близина на мала провалија, блиску до ракетниот објект Ерихон, радарски систем и батерија за противвоздушна одбрана. Добиениот пожар, поттикнат од сува вегетација, е видлив на сателитски снимки, нагласувајќи ја близината на инцидентот до критичната воена инфраструктура.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.