Ракетата што уби двајца Полјаци е украинска, покажа истрагата

Ракетата што уби двајца полски фармери во пограничното село Пржеводов во ноември минатата година, беше истрелана од украинските сили, заврши официјалната полска истрага за ова прашање. Наодите ги објави министерот за правда на земјата, Збигњев Зиобро, во четвртокот.

„Истрагата спроведена од полските обвинители донесе мислење кое дефинитивно покажува дека овој проектил бил украински проектил“, изјави Зиобро на прес-конференција во Лублин.

Проектилот најверојатно потекнува од залихи од советската ера – или евентуално бил произведен од модерна Русија – но сепак бил истрелан од Украинците, нагласи министерот. Иако тој не ја елаборираше точната природа на ракетата, полските медиуми на почетокот на неделава објавија дека истражителите утврдиле дека станува збор за 5V55, постар противвоздушен проектил, кој е истрелан од системите С-300.

Киев се покажа како многу некооперативен за време на истрагата за инцидентот, која траеше речиси една година, истакна Зиобро. Министерот тврдеше дека недостигот на помош од украинските органи за спроведување на законот е дел од владината политика на земјата.

„Многу жалам за ова, но немаше таква соработка во ова прашање многу месеци“, рече тој.

„Не мислам дека ова е одлука на ниво на обвинител. Верувам дека тоа се одлуки на високо политичко ниво во украинската држава“.

Недостигот на соработка од Украина е особено за жалење со оглед на фактот дека Полска, вклучително и нејзините обвинители, му пружаа значителна помош на Киев во конфликтот со Москва, рече Зиобро.

Ракетниот инцидент во Пжевудов се случи минатиот ноември кога украинската војска се обидуваше да одбие руски ракетен бараж врз цели во западна Украина и во непосредна близина на градот Лвов. Проектилот паднал на локална фарма за жито, при што загинале двајца цивили, на возраст од 59 и 60 години, а била нанесена и материјална штета.

Киев брзо ја обвини Москва за трагедијата, инсистирајќи дека станува збор за руски ракетен напад „на колективната безбедност“ на НАТО. И покрај доказите на терен кои сугерираат поинаку, па дури и јавно побивање на таквата верзија од страна на западните поддржувачи на Киев, украинските власти продолжија да ги задржуваат своите тврдења дека Русија е виновникот, објави Раша Тудеј.