Ракометарките во група со Исланд и Италија во квалификациите за СП

80

Во седиштето на Европската ракометна федерација (ЕХФ) во Виена беа одредени групите за квалификациите за Светското првенство за ракометарки во 2015 година. Македонија за противнички во групата 3 ги доби селекциите на Исланд и Италија.

Според извлекувањето во групата 1 се: Словенија, Белорусија, Швајцарија и Грција.

Групата 2 ја сочинуваат: Турција, Австрија, Португалија и Израел, додека во групата 4 се: Чешка, Литванија и Азербејџан.
Во договор на федерациите можно е да се игра турнирски (во еден град – домаќин) или пак натпревари дома-гости.
Натпреварите ќе се играат од октомври 2013 година до декември 2014 година.

Пласман во плеј-оф фазата ќе избори само првопласираната селекција од секоја група

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.