Рапторс домашните натпревари ќе ги игра во Тампа

54

Единствената екипа во НБА лигата чие седиште е во Канада, шампионите од 2019 година, Торонто Рапторс, своите домашни наптревари на почетокот од новата сезона која треба да започне на 22-ти декември, ќе ги игра во Тампа на Флорида.

Откако владите на САД, Канада и Мексико, поради пандемијата на коронавирусот договорија забрана на патувањата прекиу гранците, освен во итни и исклучително важни случаи, Рапторс беа принудени да најдат привремено ново седиште.

„Рапторс соработуваа со здравствените службеници на локално, регионално и државно ниво за да обезбедат играње на натпреварите на домашен терен во сезоната 2020/2021. Конечно, поради актуелната јавноздравствена ситуација со која Канаѓаните се соочени и поради итноста на одредувањето на местото каде што ќе играме, одлучивме сезоната да ја започнеме во Тампа“, објави претедателот на канадскиот клуб, Масаи Уџири.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.