Расел најбрз на последниот тренинг во Абу Даби

Возачот на Мерцедес, Британецот Џорџ Расел беше најбрз во саботата на последниот тренинг за Големата награда на Формула 1 во Абу Даби, што се вози в недела.

Расел, кој исто така беше најбрз на првиот тренинг во петокот, ја извозе патеката Јас Марина со најдобро време од една минута 24.418 секунди.

Ландо Норис од Мекларен беше втор најбрз, а трет неговиот тимски колега, австралискиот дебитант Оскар Пјастри.

Верстапен беше шести, но подоцна се пожали дека автомобилот многу му пролизгувал.

Верстапен ја брка рекордната 19-та победа во настојувањата со Ред Бул дека ќе ја заврши годината со 21 победа од 22 трки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.