Распоред натпреварите на ракометарите на Македонија на СП

61

Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет.

Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа настапот поради премногуте позитивни случаи на коронавирус, избраниците на селекторот Данило Брестовац, сепак ќе настапат на Мундијалот во Египет.

Ракометарите беа во исчекување на оваа одлука и бидејќи го имаа статусот на прва резерва, тие се тестираа на коронавирус и резултатите беа негативни.

Македонија на СП отвара против Шведска
Натпревари од групната фаза:
14 јануари – 20:30 часот – Шведска – Македонија
16 јануари – 18:00 часот – Египет – Македонија
18 јануари – 15:30 часот – Македонија – Чиле

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.