Реал и Барселона во финалето на шпанскиот Суперкуп

Во финалето на шпанскиот Суперкуп, кој се одржува во Саудиска Арабија, ќе се одигра „Ел Класико“ меѓу Реал и Барселона, откако Барселона во четврток го победи Бетис на пенали со 6:4 (1:1, 2:2).

Роберт Левандовски во 40 минута погоди за Каталонците, а во вториот дел израмни Французинот Набил Фекир во 77 минута. Во судиското продолжение Ансу Фати ја врати Барселона во водство во 93 минута, но Лорен Морон израмни осум минути подоцна. Во 23 и 81 минута судиите поништија уште еден гол на Барселона преку Рафиња и Левандовски.

Одлуката дојде во судиското надополнување во третата и четвртата серија, кога Марк-Андре тер Штеген им ги одбрани двата пенала на Хуанми и Карваљо, а Педри го постигна решавачкиот гол.

Реал ден претходно играше против Валенсија и исто така помина на пенали.

Барселона во недела од 20 часот во финалето на стадионот „Крал Фахд“ во Ријад ќе се бори за 14-от лов во ова натпреварување, а минатогодишниот шампион Реал би можел со нов успех да се израмни со Каталонците кои имаат 13 титули.

Ова е четврто издание на шпанскиот Суперкуп кој се одржува како „мини-турнир“ со четири екипи, а трето во Саудиска Арабија.

До 2019 година шампионот и освојувачот на купот се бореа за трофејот на победникот во Суперкупот, како и во повеќето земји. Сепак, од јануари 2020 година во битката за трофејот учествуваат четири екипи. Првиот Суперкуп во новиот формат се одржа во 2020 година во Џеда, а славеше Реал Мадрид. Потоа турнирот се одржа во Севилка кога славеше Атлетикот Мадрид, додека минатата година Реал Мадрид победи во Ријад.