Регистрирани 149 новозаразени лица и 4 починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 2.669 тестови, а регистрирани се 149 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 77, Битола – 16, Прилеп и Кавадарци – по 9, Делчево – 6, Гостивар, Охрид и Ресен – по 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово, Струмица, Гевгелија и Неготино – по 2, Струга, Свети Николе, Радовиш, Валандово, Виница и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (149), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 223 оздравени пациенти од: Скопје – 126, Битола – 25, Прилеп и Охрид – по 16, Кавадарци – 9, Делчево и Куманово – по 5, Крушево – 4, Ресен, Струмица и Струга – по 3, Виница – 2, Гостивар, Тетово, Гевгелија, Свети Николе, Велес и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Скопје (88г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Штип (1), Кичево (1) и Гевгелија (1), на возраст од 73 години до 81 години. Пријавените лица се починати во период од 01.04.2022 до 02.04.2022 гоидна. Од пријавените лица 2 се починати во домашни услови, а едно лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.669 тестови преку: ИЈЗ-164, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–62, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-56, Биотек-75, Систина-33, лабораторија Лаор-57, Синлаб-23, Ремедика-19, Плодност-24, Генеа-25, Никоб Лаб-210, ВФВ Медикал-31, Ели Медика Плус-23, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.542

Досега во земјата се направени вкупно 1.981.494 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.654, бројот на оздравени пациенти е 297.059, на починати е 9.244, а бројот на активни случаи изнесува 1.351

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144471, Активни 715
Куманово 16594, Активни 31
Битола 14978, Активни 160
Прилеп 14066, Активни 70
Тетово 13433, Активни 15
Кавадарци 10571, Активни 68
Велес 9704, Активни 18
Гостивар 9550, Активни 11
Охрид 8792, Активни 55
Струмица 8025, Активни 19
Штип 7984, Активни 15
Кичево 5587, Активни 30
Кочани 5062, Активни 10
Струга 4704, Активни 7
Гевгелија 4389, Активни 25
Неготино 3666, Активни 6
Ресен 2705, Активни 20
Свети Николе 2620, Активни 5
Радовиш 2519, Активни 10
Крива Паланка 2412, Активни 4
Делчево 1967, Активни 20
Дебар 1673, Активни 4
Берово 1636, Активни 2
Валандово 1481, Активни 4
Виница 1385, Активни 6
Пробиштип 1266, Активни 3
Богданци 1019, Активни 2
Кратово 961, Активни 1
Крушево 928, Активни 6
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 591, Активни 5
Македонска Каменица 523, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0