Рекетот на Надал од Ролан Гарос во 2007-ма продаден за 118.000 долари

Рекетот што го користеше Рафаел Надал во неговата финална победа на Ролан Гарос над Роџер Федерер во 2007 година, беше продаден за повеќе од 118.000 долари на аукција во понеделникот, рангирајќи се меѓу најскапите такви сувенири.

Надал го победи Федерер со 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 во финалето во 2007 година во Париз и ја освои својата трета грен-слем титула пред Шпанецот подоцна да си обезбеди уште 19, меѓу кои дури 14 на Ролан Гарос, и да стане еден од најголемите играчи на спортот.

Рекетот, кој Надал го користеше и во претходните натпревари на турнирот, вклучувајќи ја и победата во полуфиналето над Новак Ѓоковиќ, беше продаден за 118.206 долари на онлајн аукција што беше затворена во понеделникот. Претходно беше сместен во Австралискиот тениски музеј кој неодамна беше затворен.

Претходните најдобри поединечни аукции на тениски рекети ги вклучуваат рекетот на Надал на Австралија Опен во 2022 година за 139.700 долари, рекетот „Battle of the Sexes“ на Били Џин Кинг за 125.000 долари и рекетот на Ѓоковиќ на Ролан Гарос од 2016 година, продаден за 107.482 долари.