Рекорден број новозаболени од коронавирус во Кина

Кинеските градови, вклучително и главниот град Пекинг, денеска соопштија за рекорден број заразени со коронавирус.

На национално ниво, пријавени се 16.072 нови случаи, соопштија кинеските здравствени власти. Ова е најголем број заразени во Кина од 25 април.

Рекорден број случаи е евидентиран и во Пекинг, Чонгкинг, Гуангжу и Женгжу, иако во главниот град на Кина новите случаи се неколку стотици, а во другите градови се бројат во илјадници.

Процентот на заразени луѓе е екстремно мал во споредба со другите земји, но кинеските власти се држат до нивната строга политика на нула ковид.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.