19.8 C
Skopje
недела, јули 14, 2024

Репрезентативецот Стефан Ристовски потпиша за Динамо од Загреб

Актуелниот хрватски шампион Динамо во своите редови го донесе македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски.

“Горд сум и среќен што станав играч на Динамо. Големо задоволство и чест е да потпишам договор за клубот кој освои најмногу хрватски шампионати и кој редовно учествува на натпреварувања на УЕФА, со голем успех и значителни резултати. Сите ја знаат репутацијата на Динамо и тука и надвор од границите на земјата. Го познавам капитенот Адеми кој е мој соиграч во националниот тим и има и неколкумина мои поранешни клупски соиграчи. Сигурен сум дека тој факт ме прави уште посреќен. Имам претходно искуство со играње на противничката страна и сега ќе се дадам себеси во дресот на Динамо за да им се заблагодарам на управата на клубот за довербата и да го покажам мојот квалитет. Среќен сум и со нетрпение чекам на сè што е пред мене и моите соиграчи “, рече Ристовски по потпишувањето на договорот.

Ристовски израснал во младинската школа на Вардар, а како 18-годишник се приклучил на редовите на италијанска Парма. Во Италија остана пет години, а освен во Парма, играше и за Кротоне, Фросиноне, Бари, Латина и Специја.

Потоа се пресели во Риека, со која ја освои единствената хрватска титула досега во 2017 година, како и Купот истата година. Освен Ристовски, таа сезона во Ријека играа и неговите нови соиграчи Марио Гаврановиќ и Јосип Мишиќ.

Заедно со Мишиќ играше и за Спортинг Лисабон, со кој беше финалист во Купот на Португалија во 2018 година, а една година подоцна освои и трофеј во истото натпреварување.

Оваа сезона тој не настапи на официјалните натпревари за Спортинг, но со репрезентацијата на Македонија оствари место на Европското првенство. Од 2011 година тој одиграл 60 натпревари за репрезентацијата на Македонија, што го прави осми најдобар играч во историјата на националниот тим.

Тој ќе биде петти македонски играч во редовите на Динамо, а ќе игра со еден. Тоа е капитен на тимот од Максимир, Аријан Адеми.