Ретка банкнота од 10.000 долари продадена на аукција за 480.000 долари

Ретка банкнота од десет илјади долари од периодот по колапсот на Њујоршката берза пред сто години е продадена за 480.000 долари на аукција, објави CNN.

Банкотата, издадена во 1934 година, е оценета дека е со исклучителен квалитет, според аукциската куќа Heritage Auctions со седиште во Далас.

Банкнотата од Бостон, на која се наоѓа ликот на тогашниот секретар за финансии на претседателот Линколн, Салмон П. Чејс, беше ѕвезда на аукцијата на банкноти и продадена за рекордна цена минатиот петок.

„Банкнотите со големи деноминации отсекогаш го привлекувале интересот на колекционерите од секаков вид. 10.000 долари стојат само зад златниот сертификат од 100.000 долари издаден во 1934 година, а од 18-те примероци оценети од експерти, овој примерок имаше речиси највисока оценка“, рече Дастин Џонстон од Heritage Auctions, во соопштението за печатот.

Највисоката цена за која претходно е продадена банкнота од 10.000 долари од 1934 година била 384.000 долари во септември 2020 година, изјави портпаролот на аукциската куќа, додавајќи дека продажбата „поставила рекорд за банкнота од 1934 година“.

Банкнотата од 10.000 долари беше најголемата деноминација досега во оптек, бидејќи банкнотата од 100.000 долари се користела само за пренос на средства меѓу банките, според веб-страницата на Музејот на американските финансии.

„Оваа банкнота, која е ставена на аукција, никогаш не била во оптек, велат од Heritage Auctions.

Банкнотата од 100 долари е највисоката деноминација во САД од 1969 година, откако беа укинати банкнотите од 500 долари и поголемите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.