Режисерот на „Беса“ за жешките сцени на Поповиќ и македонската актерка Камка Тоциновски: Да беше филм, ќе ги тргнев и чаршавите

Популарниот изведувач на треп музиката Реља Поповиќ наиде на позитивни коментари кај публиката и филмската критика по улогата во втората сезона на серијата „Бесa“, а интимните сцени со колешка од Македонија – Камка Тоциновски ја изненадија публиката, благодарение на режисерот Милан Тодоровиќ.

За овие кадри, но и за актерските способности на Реља пред медиумите зборуваше Тодоровиќ.

-Тој ми стана омилен домашен актер. Никогаш не сум слушнал за него пред серијата. Кога ми кажаа дека бил во групата на „Елитни одреди“, првото нешто што го прашав беше: „Луѓе, како ќе игра толку важна улога“. По снимањето се чудев како не глуми во секој домашен филм или серија. Тој е феноменален актер. На снимањето дојде подготвен – вели Милан и додава:

– Кога ги снимаме тие сцени, излегуваат сите оние кои немаат потреба да бидат тука. Потоа правиме пробно снимање кога актерите се обучуваат, а потоа се соблекуваат. За мене тие сцени се најтешки за работа. На крајот, тие се без ништо на себе, и морам да им кажам дали можете да водите љубов малку подобро. Да беше филм ќе ги отстранев и чаршафите, но кога правиш серија немаш можност. Серијата оди на ТВ, и мора да има многу работи скриени. Беше страшно бидејќи на мене и Реља тоа ни беше прва сцена во серијата. Сепак, некако го тргнавме тоа од дневен ред, па Камка и тој беа поблиски во продолжението на приказната – открива режисерот.

Пејачот на премиерата на втората сезона на серијата „Беса“ се појави со сопругата Николаја Јовановиќ која го поддржува во намерата да стане популарен актер.

Камка Тоциновски, на театарската публкика позната од претставите во „Македонскиот народен театар“, на филмската пак од една од главните улоги во филмот на Милчо Манчевски, “Врба“, а се зборува дека ќе има улога и во најновиот негов филм со работен наслов „Кајмак“.