Ријад ги платил првите 500 милиони долари на САД за распоредување на војниците во кралството

868

Саудиските власти им исплатиле на САД околу 500 милиони долари како надомест за трошоците при транспортот и распоредувањето на американските трупи и воена опрема во оваа монархија на Блискиот исток, пренесуваат медиумите, повикувајќи се на портпаролката на американското министерство за одбрана, Ребека Ребарич.

„Согласно насоките на претседателот (на САД) за зголемување на учеството на партнерите, министерството за одбрана ги споделува трошоците со Саудиска Арабија за ова распоредување, чијашто цел е да ја зајакне регионалната безбедност и одвраќање од непријателска агресија. Саудиските власти се согласија да помогнат во исплатата на трошоците за овие активности и го извршија првото авансно плаќање“, изјави за CNN во четвртокот Ребарич според која исплатата е извршена во декември на износ од 500 милиони долари.

Минатата седмица американскиот претседател Доналд Трамп тврдеше дека Саудијците „веќе депонирале милијарда американски долари во банка“.

„Ние испраќаме многу војници во Саудиска Арабија, и Саудиска Арабија ни плаќа за тоа. Им реков ‘Слушајте, вие сте многи богата земја. Сакате повеќе војници? Ќе ви го испратам, но вие треба да ни платите’. Тие ни плаќаат. Тие веќе депонираа милијарда американски долари во банка“, рече Трамп.

Пентагон на 11-ти октомври минатата година објави дека САД ќе распоредат во Саудиска Арабија дополнителни 3.000 војници, две борбени ескадрили, транспортен воздухопловен вод, две батерии од противвоздушните ракетни системи „Patriot“ и напредниот противвоздушен систем THAAD. Вашингтон ја донесе оваа долука откако на 14-ти септември две беспилотни летала извршија напад врз постројките на саудиската нафтена компанија „Saudi Aramco“. Одговорноста за нападот ја презема јеменската шиитска милиција Ансар Аллах, на побунетата задници Хусити блиска до Иран.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.