Рио Фердинанд ја заврши боксерската кариера

504

Поранешниот англиски фудбалски репрезентативец, сега 39-годишниот Рио Фердинанд, ја заврши боксерската кариера без ниеднаш да влезе во рингот во официјален меч, бидејќи му е одбиено барањето за лиценца.

Фердинанд, кој ја прекина фудбалската кариера во 2015 година, сакаше да се испроба и како боксер, но Британскиот боксерски комитет за контрола (BBBoC), одби да му издаде лиценца.

„Разочаран сум од оваа одлука. Сакав да им покажам на луѓето дека е можно да се остварат своите сништа и цели. Боксот е физички цврст, тежок и опасен спорт кој бара да се употребат умот и телото. Секогаш ме привлекуваше и тоа беше предизвик кој не го сфаќав лефтерно. Никогаш не потценував колку тоа би било тешко“, изјави поранешниот стопер на англиската фудбалска селекција, на Манчестер Јунајтед, Лидс Јунајтед и на Квинс Парк Ренџерс.

Рио Фердинанд од септември минатата 2017 година тренираше четири пати седмично, а го тренираше поранешниот светски шампион во супер-средна категорија според WBC верзијата, Ричи Вудхол.

„Рио можеше да стане професионален боксер со текот на времето. Има природна сила во десната рака, во одлична форма е и желен е за учење“, изјави Вудхол.

Фердинанд дури 12 години беше член и капитен на Манчестер Јунајтед во чиј дрес освои шест титули првак на Англија, по една во Лигата на шампионите и Светското првенство за клубови, два англиски Лига купови и четири ФА Комјунити Шилд. За англиската селекција впиша 81 настап во кој постигна три гола.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.