Родителите на децата убиени во белградското училиште бараат тоа да стане меморијален центар

Родителите на учениците убиени во масовното пукање на 3 мај во белградското основно училиште „Владислав Рибникар“ протестираа во средата пред училиштето и пред зградата на српската влада барајќи реакција од институциите на нивната иницијатива училиштето да го направи меморијален центар.

Идејата произлезе од невидената за Србија трагедија кога на 3 мај, 13-годишен ученик со пиштолот на својот татко уби девет соученици и еден чувар, а рани шест ученици и еден наставник. Ден подоцна се случи масовно убиство во две села во близина на Белград, во кое загинаа осум млади луѓе, а 14 се ранети, а овие две трагедии го започнаа бранот граѓански протести „Србија против насилството“. Властите ги обвинија учесниците на тие протести за „мршојадци со трагедија“.

Родителите на убиените деца денеска симболично се собраа пред училиштето во 8 часот и 40 минути, во времето кога почна пукањето на 3 мај, а потоа со група граѓани и јавни личности кои го поддржуваат нивното барање, дојдоа во протестен марш пред зградата на владата и излепија ливчиња со натпис „3-ти мај сѐ уште трае“.

Таа иницијатива на родителите на убиените деца ја одби училишниот одбор, кој исто така не овозможи во него да влезат и родители на убиените деца со образолжение дека немаат деца, иако на некои вторите деца одат сѐ уште во оваа установа.

Нинела Радичевиќ, мајка на едно од убиените девојчиња, рече дека зградата во која беа убиени десет лица повеќе не може да биде училиште, бидејќи е место на злосторство.

„Не ја разбирам потребата да турнеме сѐ под тепих и да се преправаме дека 3 мај не се ни случил и да продолжиме како ништо да не се случило. повеќето“, рече Радичевиќ.

Таа предложи експертите кои се занимаваат со оваа тема да кажат како треба да изгледа Меморијалниот центар и побара од државата „да јасно да се искаже“. „Дали државата мисли дека тука не треба да има меморијален центар, нека каже, но неопходна е реакција“, вели мајката на убиеното девојче.

Меѓу јавните личности кои ја поддржуваат идејата на родителите за претворање на училиштето во меморијален центар е и до неодамна ректорот на Универзитетот во Белград, Иванка Поповиќ. Таа им рече на новинарите дека меморијалниот центар е „неопходен“ за општеството да не заборави на страшната трагедија. Поповиќ инсистира дека по ваквото „страшно предупредување“ општеството не смее да дозволи „насилството да стане основен начин на комуникација“.

„Чувањето на спомените на жртвите е еден од начините на кои можеме да се бориме да го спречиме тоа да се случи во иднина“, изјави Поповиќ за Радио Слободна Европа.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.